BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Jakich argumentów używają zwolennicy broni w Stanach

Jakich argumentów używają zwolennicy broni w Stanach

Jestem Europejką, a w Stanach mieszkam w liberalnej Kalifornii, więc bez problemu można się domyślić, co sądzę na temat broni (podpowiedź: nie przepadam). Kiedy w 2008 Amerykanie wybrali na swojego prezydenta Demokratę Baracka Obamę, myślałam, że rozbrojenie kraju to tylko kwestia czasu. 

Tak się jednak nie stało i myślę, że prędko do tego nie dojdzie, a to ze względu na tragedię Sandy Hook z 2012. Dla przypomnienia - do strzelaniny doszło w szkole podstawowej, w której zginęło 20 dzieci w wieku 6-7 lat, nie licząc nauczycieli i samego sprawcy (popełnił samobójstwo). Po tej tragedii na poziomie federalnym nic się nie zmieniło - zaproponowany zakaz posiadania karabinów maszynowych nie przeszedł przez senat, a na poziomie stanowym więcej stanów rozluźniło prawo do posiadania broni niż zacieśniło (np. Południowa Dakota pozwoliła nauczycielom przynosić broń do szkoły, by w przypadku ataku nauczyciel mógł obronić swoich uczniów). 

Sandy Hook i odpowiedź na Sandy Hook mogła być momentem przełomowym dla sprawy, a nim nie została.  Jeśli śmierć dwudziestu pierwszoklasistów nie przekonała Amerykanów, że powszechne posiadanie broni jest złe, nie wydaje mi się, że cokolwiek ich przekona. Każda kolejna tragedia wydaje się być mniej naładowana emocjonalnie niż Sandy Hook - nawet ta z tego tygodnia z Parkland gdzie zginęli nastolatkowie i nauczyciele, czy ta ubiegłoroczna z Las Vegas gdzie zginęło 58 uczestników koncertu, czy ta z Orlando gdzie zginęło 49 osób w klubie gejowskim. W 2012 Amerykanie symbolicznie wybrali wolność ponad bezpieczeństwo tego, co najcenniejsze - dzieci, i będziemy żyć z konsekwencjami tego wyboru przez długie lata.

Dzisiaj jednak postaram się poćwiczyć mój mięsień empatii. Oto najczęściej pojawiające się argumenty przeciw zaostrzeniu kontroli broni, które zawsze pojawiają się po każdej masowej strzelaninie, a więc bardzo często.

Nie chcę z nimi dyskutować. Z wyjątkiem ludzi, których taka tragedia dotknęła osobiście, nie znam ani jednego Amerykanina, który zmienił zdanie co do posiadania broni (w jedną lub drugą stronę). Moim celem jest pokazanie, dlatego coś, co jest tak oczywiste poza Stanami, w Stanach budzi olbrzymie kontrowersje.

Kontrolowanie posiadania broni narusza konstytucję

Druga poprawka amerykańskiej Konstytucji mówi: the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed. Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych chcieli, żeby obywatele mieli broń do ochrony własności prywatnej. To prawo więc jest tak samo fundamentalne dla Ameryki jak wolność religii i prasy (pierwsza poprawka) czy prawo nietykalności osobistej (czwarta poprawka), które zostały ratyfikowane tego samego dnia.

To ludzie są problemem, nie broń

W zależności od tego, kto przeprowadził atak, ten argument się zmienia. Za ostatnią strzelaninę na Florydzie odpowiedzialny jest biały chłopak, który przez znajomych i sąsiadów opisywany był jako samotnik z problemami, a więc problemem nie jest broń, a choroby psychiczne. Dwa lata temu atak na klub gejowski w Orlando przeprowadził amerykański Muzułmanin, który nienawidził osób homoseksualnych, więc problemem nie jest broń, a Islam i nietolerancja. Kilka miesięcy później neonazista zabił dziewięciu czarnych uczestników spotkania biblijnego w Charleston, więc problemem nie jest broń, a nienawiść na tle rasowym. You get the point.

Screen Shot 2018-02-17 at 09.19.33.png

Kontrolowanie posiadania broni odbierze broń dobrym ludziom, a pozostawi ją w rękach przestępców

Przestępcy to ludzie, którzy nie przestrzegają prawa - nic nie zmusi ich do oddania broni. Dobrzy ludzie, którzy mają broń, zastosują się do prawa, bo są dobrymi ludźmi, w związku z czym pozostaną bezbronni wobec przestępców. 

Screen Shot 2018-02-17 at 09.41.24.png

Potrzebujemy więcej, nie mniej broni. Tworzenie stref bez broni (jak szkoły) przyciąga przestępców

Szkoły są tak często atakowane właśnie dlatego, że sprawcy wiedzą, że nauczyciele i uczniowie są kompletnie bezbronni. W galerii handlowej czy w kinie jest tak samo dużo ludzi, jak w szkole, a jednak niewiele słyszymy o masowych strzelaninach w tych miejscach. Tam zawsze znajdzie się ktoś z bronią, który mógłby przestępcę zatrzymać, w szkole takiej osoby nie ma.

Screen Shot 2018-02-17 at 09.32.37.png

Więcej dzieci umiera z powodu aborcji 

Życie jest zawsze równe innemu życiu, i jego ochrona powinna być absolutna. Życie, które nie ma świadomości czy układu nerwowego, jest tak samo ważne jak życie, które ma marzenia, przyjaciół i oceny w szkole. Są równe, bo to pierwsze ma potencjał bycia wszystkim tym, czym jest to drugie.

Screen Shot 2018-02-17 at 09.21.53.png

Zawsze mieliśmy broń, ale masowe strzelaniny pojawiły się w momencie, kiedy zaczęliśmy wielbić przemoc

Stworzyliśmy kulturę, gdzie przemoc nie tylko jest akceptowalna - jest ona nieoderwaną częścią rozrywki. Filmy, seriale, czy gry komputerowe - we wszystkich znajdziemy broń. Zabicie drugiego człowieka przedstawiane jest jako rozwiązanie moich problemów. Jeśli pozbędziemy się złych wzorców z otoczenia, ludziom nawet do głowy nie przyjdzie, że broń służy do czegoś innego niż obrona. 

Screen Shot 2018-02-17 at 09.23.05.png
Bycie w ciąży w Kalifornii

Bycie w ciąży w Kalifornii

Kim są DREAMers, i dlaczego tyle o nich się mówi w Stanach?

Kim są DREAMers, i dlaczego tyle o nich się mówi w Stanach?