BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Kim są DREAMers, i dlaczego tyle o nich się mówi w Stanach?

Kim są DREAMers, i dlaczego tyle o nich się mówi w Stanach?

We wtorek Biały Dom ogłosił, że zakończy program Daca (Deferred Action for Childhood Arrivals). Program otworzył drzwi do tymczasowej legalizacji pobytu w Stanach osobom, które zostały przywiezione tutaj nielegalnie jako dzieci - korzysta z niego niemal 800 000 osób. Nowe aplikacje nie będą akceptowane od marca przyszłego roku, a osoby, które są do Daca zarejestrowane obecnie, nie będą mogły aplikacji przedłużyć.

Zwrot "DREAMers" lub "Dreamers", czyli Marzyciele, pochodzi od nazwy projektu prawa Development, Relief and Education for Alien Minors z 2001 roku, który to projekt nie przeszedł przez Kongres. Jako że był on wielokrotnie poprawiany, a żadna z poprawek nie stała się prawem, administracja Obamy stworzyła program Daca, który od samego początku miał być rozwiązaniem tymczasowym.

Daca nie daje imigrantom żadnych przywilejów poza możliwością podjęcia legalnej pracy czy studiów - nie ma w nim wpisanej drogi do otrzymania karty pobytu lub obywatelstwa. Aplikacja kosztuje $500, wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności i dane biometryczne, a każde popełnione przestępstwo automatycznie anuluje przywileje wpisane w program.

Dreamers oddali więc administracji federalnej - tej, której wielu z nich obawiało się przez całe swoje życie - swoje odciski palców i adresy. Wiedzieli, że ich status jest tymczasowy i będą się musieli stawiać po kolejną pieczątkę co dwa lata, ale otrzymali zapewnienie od rządu, że informacje, które podali, nie będą wykorzystane przeciwko nim. Od 2012 Dreamers legalnie rozpoczęli studia (45%) i podjęli pracę lub otworzyli firmy (91%) - za pół roku mogą zacząć tracić swoje przedsiębiorstwa, miejsca na uniwersytetach, swoje kontrakty. Rząd, który obiecał im ochronę, może wykorzystać ich dane do rozpoczęcia fali deportacji.

Bez względu na moralny aspekt tej decyzji - czy uważasz, że to krzywda wyrządzona młodym ludziom, którzy identyfikują się jako Amerykanie, czy też może uważasz, że to sprawiedliwość dla ludzi, którzy wyemigrowali nielegalnie - istnieje też aspekt finansowy. Mówimy tutaj o osobach młodych (16-36 lat), niekaranych, dwujęzycznych, z przynajmniej średnim wykształceniem. Jeśli nawet uda im się uniknąć deportacji, będą musieli pracować na czarno - Center of American Progress szacuje, że brak tej młodej siły roboczej obniży PKB Stanów o ponad 400 mld dolarów na przełomie najbliższych 10 lat.

Wszystko teraz w rękach Kongresu - mają do 5 marca, by napisać nowe prawo, przegłosować je i wprowadzić w życie. 

Jakich argumentów używają zwolennicy broni w Stanach

Jakich argumentów używają zwolennicy broni w Stanach

Kilka rzeczy, które zaskoczyły mnie w Hawajach

Kilka rzeczy, które zaskoczyły mnie w Hawajach