BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Pytania, które należy zadać amerykańskiemu pracodawcy

Pytania, które należy zadać amerykańskiemu pracodawcy

Stany Zjednoczone, w porównaniu do krajów europejskich, mają bardzo luźne regulacje prawne jeśli chodzi o relacje pracodawca - pracownik. Przywileje, które uważamy za oczywiste, w Stanach trzeba sobie wynegocjować. Urlop płatny, okres wypowiedzenia, opieka zdrowotna, wolne w święta państwowe - tak naprawdę nic nie jest zagwarantowane. Oto kilka pytań, które warto zadać amerykańskiemu pracodawcy przy negocjowaniu umowy.

 

Co się stanie z kontraktem, jeśli nie dostanę wizy?

Wiza H1B, czyli wiza na której najczęściej sprowadzani są do Stanów pracownicy IT, przyznawana jest jedynie połowie aplikantów - a że jest to wiza loteryjna, mamy takie same szanse, jak dziesiątki tysięcy innych aplikantów o tym samym stopniu edukacji. Jeśli zainwestujesz czas, firma zainwestuje pieniądze, a wiza nie zostanie ci przyznana - co wtedy? Czy firma będzie ubiegać się o nią rok później? Czy może zaproponuje ci pracę w biurze poza USA, i ewentualną przeprowadzkę na wizie L1? A może nie ma planu B, i rok później będziesz musiała zacząć proces od zera?

Czy firma pomaga w ubieganiu się o kartę stałego pobytu?

Kiedy wiza zostanie ci już przyznana, możesz zacząć martwić się o stały pobyt. Ubieganie się o zieloną kartę, bo o niej tutaj mowa, nie jest bardzo drogie, ale z racji tego, że proces jest bardzo skomplikowany, długi, i składa się na niego wypełnianie tony dokumentów, zwykle wymaga pomocy prawnej, która tania już nie jest. Im lepiej wypełnione formularze, tym większa szansa na szybsze otrzymanie zielonej karty, dlatego usługi prawnicze w tym zakresie oferowane przez firmę to doskonały benefit. Jeśli twój pracodawca ma takie konsultacje w swoim pakiecie, to bardzo dobry znak - szczególnie, jeśli pracujesz na wizie L1.

Ile zapewnia się dni urlopu płatnego?

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że w Stanach nie ma czegoś takiego jak obowiązkowy urlop płatny - ani prawo federalne, ani prawo stanowe żadnego stanu nie gwarantuje nie tylko tego, ale nawet dni wolnych w święta państwowe. Teoretycznie pracodawca może nas zmusić do pracy w Boże Narodzenie, i nie przyznać nam nigdy urlopu.

Jeśli chodzi o praktykę, w Dolinie Krzemowej duże firmy typu Microsoft, Google, Apple czy Amazon, przyznają ok. 15 dni. Osoby spoza sektora IT mogą się liczyć nawet z jeszcze krótszymi wakacjami - moja znajoma pracująca w banku, dostaje jedynie 10 dni rocznie.

Czy można wymienić nadgodziny na urlop (time-in-lieu)?

Ważne pytanie szczególnie wtedy, kiedy masz w kontrakcie krótki urlop. Time-in-lieu to po naszemu czas wolny za nadgodziny. Jeśli jesteś inżynierem i częścią twojej pracy będzie on-call, zapytaj, czy za dyżur przyznawane jest tylko wynagrodzenie pieniężne, czy będziesz je mogła wymienić na wolne.

Czy firma zapewnia ubezpieczenie zdrowotne? Czy pokryty ubezpieczeniem będzie także małżonek i dzieci? Czy pokrywa ono też usługi stomatologiczne i optyczne?

Poczytaj jak najwięcej o ubezpieczeniach zdrowotnych, w szczególności co to jest copay, a co to jest deductable. Żeby przybliżyć ci, jak ważne jest ubezpieczenie - w 2017 roku przeszłam przez ciążę pozamaciczną i w jej wyniku laparoskopię. Sam zabieg (bez lekarstw i innych wizyt) kosztował ok. $15 tys, z czego z kieszeni musiałam dopłacić $1400, resztę pokrył ubezpieczyciel. W 2018 przeszłam przez poród - łącznie $100 000 w całości pokryte przez ubezpieczenie. Innymi słowy, bez dobrego ubezpieczenia przy chorobie (lub dzieciach) można popaść w wieloletnie długi.

Czy są w kontrakcie jakieś klauzule?

Najpopularniejsze w Stanach klauzule to te następujące:

  • Non-competition clause, czyli klauzula o zakazie konkurencji.

  • Non-solicitation clause zakazująca po zakończeniu kontraktu referowania byłych współpracowników, klientów i kontrahentów. Bardzo powszechna, nawet na niskich stanowiskach.

  • Non-dealing clause zakazująca po zakończeniu kontraktu współpracy z klientami.

Jeśli firma zasponsorowała ci wizę pracowniczą i przeprowadzkę, bardzo możliwe, że w kontrakcie znajdzie się i na to klauzula. Zwykle pracodawca wymaga pozostania w firmie na rok do trzech lat - w razie zerwania kontraktu będziesz musiała oddać koszty, jakie poniosła firma, ściągając cię do Stanów.

Jak obliczany jest bonus? Czy zależy od on moich wyników, czy od wyników firmy, czy jest może gwarantowany i stały?

Roczne, półroczne, czy kwartalne bonusy mogą być przyznawane na bardzo wiele sposobów. Czasem są one zależne tylko od naszej jakości pracy, czasem od tego, jak radzi sobie firma, czasem od obydwu tych rzeczy, a czasem bonus jest standardowy, jak polska trzynastka. Warto też spróbować wynegocjować sobie bonus przy podpisaniu umowy (sign on bonus). 

Jakie są przewidziane widełki płacowe na tym stanowisku?

Polecałabym zadać je po pierwszej pomyślnej rozmowie przez telefon czy Skype’a. Pracodawca w Kalifornii I Nowym Jorku ma obowiązek podania widełek, ale dopiero po pierwszej oficjalnej rozmowie (nie z rekruterem, a tej technicznej).

Rachunek za poród

Rachunek za poród