BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hejka. Tutaj Karolina.

Blog o życiu w Dolinie Krzemowej.

Amerykańskie święta, o których często się nie słyszy

Amerykańskie święta, o których często się nie słyszy

Przeciętny Europejczyk, spytany o typowe amerykańskie święta, na pewno opowiedziałby o Dniu Niepodległości czy Święcie Dziękczynienia. Istnieje jednak sporo świąt federalnych (ogólnopaństwowych), które w Stanach obchodzi się z pompą, a o których w Europie niewiele słyszymy. W dzisiejszym tekście przegląd takich właśnie dni ważnych dla Amerykanów.

Zacznijmy od tego, że święta federalne, o których będzie tu mowa, to nie to samo co święta państwowe w Polsce. W Polsce wolne dostaje każdy - a ten, kto wolnego nie dostaje, zostaje dodatkowo opłacany przez pracodawcę. W Stanach, co do zasady, pracodawcy nie muszą dawać swoim pracownikom wolnego właściwie nigdy - nawet w Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Na to, oczywiście, nakłada się mnóstwo praw stanowych, czy zasad pomiędzy przedsiębiorstwami i uniami, więc w rezultacie większość Amerykanów nie pracuje w te najważniejsze święta. Ale piszę większość, czyli są tacy, którzy jednak pracują, w związku z czym nigdy nie będziemy mieli w Stanach większego problemu ze znalezieniem otwartego sklepu czy restauracji. Co więcej, pracownik wykonujący obowiązki w święto, nie może liczyć na większą płacę niż w dzień powszechny. Kapitalizm, yay!

Czym zatem jest święto federalne, jeśli nie dniem wolnym od pracy? Jest to dzień wolny od pracy, ale w teorii tylko dla urzędników federalnych, np. pracowników CIA czy NASA. W praktyce zatrudniani przez organy lokalne urzędnicy, tacy jak nauczyciele czy listonosze, też mogą liczyć na dzień wolny. Co do całej reszty - wszystko zależy od stanu i pracodawcy. Dla ciekawych, jak mało praw pracowniczych jest w Stanach, zapraszam do przeczytania tej ulotki.

Ale ale, obiecałam przegląd świąt:

Urodziny Waszyngtona, Urodziny Waszyngtona i Lincolna, Dzień Waszyngtona i Jeffersona, Dzień Prezydentów, Dzień Prezydenta, itd. (trzeci poniedziałek lutego)

W zależności od tego, który stan którego prezydenta lubi, tego prezydenta urodziny obchodzi, a że wielu prezydentów urodziło się pod koniec zimy, trzeci poniedziałek lutego można oddać Waszyngtonowi, Jeffersonowi, Lincolnowi, i wielu innym. I tak, w Nowym Jorku obchodzimy Urodziny Waszyngtona (taka też nazwa pojawia się na stronach administracji federalnej), w Wirginii Dzień Jerzego Waszyngtona, na Hawajach Dzień Prezydentów, w Arizonie - Dzień Lincolna/ Waszyngtona/ Prezydentów (dosłownie!), a w mojej ukochanej Kalifornii można używać jakiejkolwiek nazwy, bo święto oficjalnie nazywa się Trzeci Poniedziałek Lutego, co jest średnio wpada w ucho (no joke!). 

W President's Day płatne wolne przyznaje 35% przedsiębiorstw. [źródło]

Memorial Day (ostatni poniedziałek maja)

Święto upamiętniające żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli na służbie. Zdjęcie powyżej to typowy obrazek z Memorial Day - wiele flag amerykańskich na cmentarzach wojskowych. Po raz pierwszy obchodzono je trzy lata po zakończeniu wojny secesyjnej (1868), i miało upamiętnić poświęcenie żołnierzy w tej właśnie wojnie. Dzisiaj uczczeni są wszyscy polegli, bez względu na to, czy zginęli w XIX wieku, czy w tym roku.

Nieoficjalnie Memorial Day to rozpoczęcie lata i pierwszy grill roku. Mój kolega Simon, zapytany przeze mnie, czym dla typowego Amerykanina różni się obchodzenie Memorial Day of Święta Niepodległości, długo się zastanawiał, po czym powiedział: "There's no fireworks on Memorial Day". No to macie.

W Memorial Day płatne wolne przyznaje 94% przedsiębiorstw.

Columbus Day (drugi poniedziałek października)

Jak w nazwie - święto ustanowione, by upamiętnić Krzysztofa Kolumba i "odkrycie" Ameryki. Zdecydowanie najmniej ważne ze wszystkich tu wymienionych świąt - obchodzi je nawet nie co dziesiąty Amerykanin, a wiele osób uważa je za bardzo kontrowersyjne. Kilka stanów kompletnie wykreśliło święto ze swojego stanowego kalendarza (Oregon czy Alaska), kilka zmieniło nazwę i znaczenie święta (np. w Vermoncie jest obchodzone jako Dzień Ludności Autochtonicznej), a kilka stanów pozornie nadal je obchodzi, ale nie przyznaje w tym dniu urzędnikom wolnego (Kalifornia). Nie zdziwiłabym się, gdyby zostało kompletnie wykreślone z kalendarza (żeby to się stało, do władzy chyba jednak musieliby dojść Demokraci).

W Columbus Day płatne wolne przyznaje 16% przedsiębiorstw.

Dzień Weteranów (11 listopada)

Obchodzony w rocznicę zakończenia I wojny światowej Dzień Weteranów, często mylony jest z Memorial Day. O ile ten drugi, mający miejsce w maju, upamiętnia żołnierzy, którzy zginęli na służbie - ten pierwszy poświęcony jest żyjącym weteranom. Dlatego zupełnie akceptowalne jest życzenie "Happy Veteran's Day" tym, którzy wrócili ze służby, ale nie należy nikomu życzyć "Happy Memorial Day". 

W Dzień Weteranów płatne wolne przyznaje 20% przedsiębiorstw.

 

Jak Kalifornia zmieniła moje nawyki żywieniowe

Jak Kalifornia zmieniła moje nawyki żywieniowe

Najczęściej pojawiające się pytania przy ubieganiu się o amerykańską wizę turystyczną

Najczęściej pojawiające się pytania przy ubieganiu się o amerykańską wizę turystyczną