BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Najczęściej powtarzające się pytania o wizy i imigrację

Najczęściej powtarzające się pytania o wizy i imigrację

Ostatnio częściej niż zwykle dostaję wiadomości dotyczące wiz, co mnie bardzo cieszy, ale z drugiej strony muszę wiele osób przeprosić za brak odpowiedzi (przepraszam!). W pracy pod koniec roku mamy kompletny sajgon, a każdą wolną chwilę pożera mi Józka. Dlatego też szybko zebrałam powtarzające się pytania o wizy i imigrację - mam nadzieję, że odpowiedzi w jednym miejscu pomogą wielu osobom.

 

Mam własną firmę i chcę ją przenieść na terytorium Stanów. Czy jest to możliwe?

Tak! Wiza dla Ciebie nazywa się E-2, a informacji na jej temat jest w sieci mnóstwo. Najważniejszy wymóg to odłożenie sporego kapitału na inwestycję na terytorium USA. Nie istnieje minimum, od którego wizę się przyznaje, ale większość zaakceptowanych wniosków wydano na inwestycje powyżej $50 000.

Największy plus E-2? Można ją przedłużać w nieskończoność, a nasz małżonek może z nami też pracować. Największy minus? Nie można z niej aplikować o zieloną kartę.

 

Mam własną firmę, ale chciałabym pracować zdalnie ze Stanów. Mogę to robić na B1?

Absolutnie nie. Praca na terytorium Stanów Zjednoczonych bez pozwolenia - bez względu na to, czy na własny rachunek, czy na zlecenie polskiej firmy, czy na zlecenie amerykańskiej firmy - jest niedozwolona. Wiadomo, nikt nam nie sprawdzi Outlooka, jeśli wyślemy kilka maili do klientów, ale takie dłuższe pobyty w rodzaju kilku miesięcy, są już podejrzane.

 

Chwila, ale czy wiza B1 przypadkiem to nie wiza biznesowa / służbowa?

Tak, ale nie jest to wiza z pozwoleniem o pracę. Na wizie B1 możemy się szkolić oraz brać udział w spotkaniach biznesowych i konferencjach. Jeśli ktoś Was się spyta, co macie w planach robić na terytorium Stanów, nigdy nie odpowiadajcie, że chcecie pracować. I, tak, zajęcie się dzieckiem koleżanki czy opieka nad młodszymi kuzynkami to też praca (choć nieodpłatna).

 

Chcę ubiegać się o wizę służbową / turystyczną (B1/B2), ale boję się, że jej nie dostanę. Jak polepszyć swoje szanse?

W czasie procesu wizowego musisz udowodnić, że nie masz zamiaru pozostać a terenie Stanów dłużej, niż przewiduje wiza, ani że nie będziesz tam pracować. Jeśli masz w Stanach rodzinę, jest to postrzegane bardziej negatywnie niż pozytywnie, więc uzbrój się w inne argumenty jak np. legitymację ze studiów dziennych, potwierdzenie umowy o pracę, polski akt urodzenia dzieci, czy - w najgorszym wypadku - bilet powrotny.

Najsłabsze szanse na zdobycie B1/B2 mają osoby, które 1) mają w Stanach rodzinę, 2) są bezrobotne, 3) słabo mówią po angielsku. W 2013 roku średnio co dziesiąty polski wniosek został odrzucony.

Święto Dziękczynienia dla początkujących

Święto Dziękczynienia dla początkujących

Jak Sheryl Sandberg wpłynęła na moje życie i karierę

Jak Sheryl Sandberg wpłynęła na moje życie i karierę