BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Co to jest Broadway i czym różni się od zwykłego teatru?

Co to jest Broadway i czym różni się od zwykłego teatru?

W ubiegłą środę miałam okazję zobaczyć broadway'owski musical Król Lew na podstawie znanego wszystkim filmu Disney'a. Czegoś tak wspaniałego nie da się opisać - przepiękne głosy, efekty specjalne, no i opowieść, która naznaczyła dzieciństwo wielu z nas - dzieci lat '80 (ktoś jeszcze kolekcjonował karteczki z Króla Lwa czy Pocahontas? ;) ). Anyway, zapraszam do obejrzenia zapowiedzi tego niesamowitego spektaklu - spróbujcie oglądnąć bez łezki w oku i gęsiej skórki - I dare you!

Nie był to pierwszy spektakl z Broadway'u, który miałam okazję zobaczyć - był jednak zdecydowanie najlepszy.

Ale czym właściwie jest Broadway?

Broadway nie jest amerykańskim odpowiednikiem naszego teatru - Broadway to rodzaj teatru. Określenie to odnosi się do spektakli, których premiera odbyła się w jednym z 40 teatrów w Theater District na nowojorskim Manhattanie. W zdecydowanej większości spektakle te są częściowo śpiewane, dlatego nazwa "Broadway" zwykle kojarzy nam się z musicalami. Słowo pochodzi od głównej ulicy, przy której te 40 teatrów się znajduje.

Broadway to także najbardziej skomercjalizowany rodzaj teatru na świecie. Wiele spektakli przynosi tak olbrzymie zyski, że nie schodzą z afiszy przez długie lata. Dla przykładu pierwsze show, jakie widziałam - Wicked - grane jest nieprzerwanie od 2003 roku do tej pory, czyli uzbierało na swoim koncie prawie 5000 spektakli. I tak wygląda to dość marnie przy 27 latach i 11 500 spektaklach, którymi może pochwalić się Upiór w Operze, najdłużej nieprzerwanie grane show w historii teatru amerykańskiego. Tylko w ubiegłym roku Broadway sprzedało bilety za prawie 1.4 miliardy dolarów.

*Dla osób mieszkających w Londynie lub do Londynu podróżujących - Broadway to amerykański odpowiednik brytyjskiego West End. Koncept jest bardzo podobny - spektakle pochodzące z jednego obszaru Londynu/Nowego Jorku, w większości musicale, których produkcja stoi na najwyższym światowym poziomie.

Skąd bierze się magia Broadway'u?

Zanim w 2013 roku zobaczyłam Wicked, zastanawiałam się, dlaczego amerykańskie teatry są tak popularne, kiedy polskie świecą pustkami? Uważamy się za naród mądrzejszy od Amerykanów, bardziej oczytany i bardziej kulturalny - dlaczego więc nie chodzimy do teatrów tak często, jak oni? Dlaczego w Polsce aktorzy teatralni, by się utrzymać, muszą występować w serialach i reklamach, podczas gdy mnóstwo aktorów Broadway'u nigdy nie grało przed kamerą?

Wydaje mi się, że sekret tkwi w broadway'owskiej równowadze pomiędzy elementami artystycznymi i komercyjnymi. Nie chodzimy do polskiego teatru, bo bardzo często jest on dla nas po prostu za ciężki, trudny do zrozumienia, i przeintelektualizowany. Zamiast wzruszyć się czy zaśmiać, zastanawiamy się, co autor miał na myśli. Niech rękę podniesie osoba, która nigdy w polskim teatrze nie była znudzona. Ja ze swojej strony na żadnym spektaklu Broadway'u nie przysypiałam, a po każdym wyszłam zachwycona.

Show nie jest zbyt ciężkie, ale jest ciekawe, więc ludzie na nie przychodzą. Ludzie przychodzą, więc Broadway jest dochodowy. Jest dochodowy - więcej pieniędzy może być inwestowane w najlepszych aktorów i niesamowite efekty wizualne, co z kolei przyciąga więcej widzów - i koło się toczy.

Ale nadal nie jest to hollywoodzki film akcji - jest to teatr, ze wszystkimi typowymi dla teatru artystycznymi elementami. W Broadway'u łączą się różne rodzaje magii - po pierwsze bezpośredni kontakt artysty z widzem - kontakt, przez którego brak tak rzadko chodzę do kina. Po drugie, Broadway to niesamowita muzyka i jedne z najpiękniejszych głosów świata (no, seriously). I po trzecie Broadway to też cała oprawa, stojąca na najwyższym poziomie - kostiumy, oświetlenie, makijaże, efekty specjalne...

Broadway: do zobaczenia nie tylko w Nowym Jorku

Wspomniałam, że Broadway znajduje się w Nowym Jorku. Ja jednak mieszkam pod San Francisco - jak więc doszło do tego, że widziałam niedawno Króla Lwa? Otóż żeby spektakl był zakwalifikowany jako Broadway jego premiera musiała odbyć się w jednym z wyżej wspomnianych 40 teatrów, i tam powinien być w większości grany - spektakle jednak często wyjeżdżają w trasę poza Nowy Jork.

Właściwie w każdym większym mieście na terenie Stanów znajduje się chociaż jeden teatr wystawiający nowojorskie show. Aktorzy i ekipa spędzają w jednym mieście od tygodnia do miesiąca, grając codziennie (poza poniedziałkiem, za to w sobotę i niedzielę spektakl wystawiany jest dwukrotnie), po czym zmieniają miasto, i tak przez kilka miesięcy. Jeśli show jest naprawdę znane (jak np. Król Lew), tworzonych jest kilka ekip - np. jedna zostaje w Nowym Jorku, a dwie-trzy jeżdżą po świecie. W przypadku Króla Lwa muszą istnieć przynajmniej trzy składy, bo show grane jest w tym tygodniu zarówno w San Jose, Melbourne, jak i Nowym Jorku (nie licząc Króla Lwa na West Endzie w Londynie).

photo-cast-2.jpg
co to jest broadway
Musical Pippin - zdjęcie promocyjne..
Jeśli jesteście w Stanach, idźcie na show - nie pożałujecie! Oczywiście, najlepiej by było, gdybyście zobaczyły swój pierwszy spektakl tego typu na Broadway'u w Nowym Jorku, ale jeśli akurat jesteście w innym mieście, nie bądźcie wybredne ;) Niektóre spektakle przyjeżdżają także do Europy - wspomniany Król Lew będzie chociażby grany przez cały październik w Hamburgu.

Obrazek wyróżniający: Dennis Beck / Broadway Tour. Zdjęcie z Chicago - Jeremy Daniel. Pozostałych autorów nie byłam w stanie znaleźć.

3 różnice w wynajmowaniu mieszkania w Polsce i Dolinie Krzemowej

3 różnice w wynajmowaniu mieszkania w Polsce i Dolinie Krzemowej

3 ciekawe rzeczy, które wydarzyły się w San Francisco

3 ciekawe rzeczy, które wydarzyły się w San Francisco