BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

3 ciekawe rzeczy, które wydarzyły się w San Francisco

3 ciekawe rzeczy, które wydarzyły się w San Francisco

San Francisco i Dolina Krzemowa zawsze przyciągały kreatywnych ludzi z ciekawymi pomysłami. SF to miasto kontrkultury - stojące w opozycji do zależnego od Wall Street Nowego Jorku i plastikowego Los Angeles (oj tak, jestem uprzedzona, szczególnie do tego drugiego ;) ). Nie jest dziwne, zatem, że miało tu miejsce sporo wydarzeń, które miały wpływ nie tylko na kulturę Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata.

 

Ostatni koncert The Beatles

Koncert nie był ogłaszany jako ostatni wspólny występ w ich karierze, ale bitelsi wiedzieli, że pewnie już nigdy więcej razem nie zagrają. Do koncertu doszło 29 sierpnia 1966 roku na stadionie footballu amerykańskiego - Candlestick Park. Miejsce to mogło pomieścić prawie 43 000 osób - sprzedano zaledwie 25 000 biletów w cenie od $4,5 do $6,5. Trudno w to uwierzyć, ale organizator koncertu, lokalna firma promotorska Tempo Productions, stracił na ostatnim koncercie największego zespołu wszechczasów sporo pieniędzy.

Wiedząc, że to ich ostatne wspólne wystąpienie, zaspół nagrał swój koncert w San Francisco, a nagrania te można znaleźć na Youtube.

Wybudowanie Golden Gate Bridge w czasie Wielkiego Kryzysu

Kiedy w 1929 roku w Stanach wybuchł Wielki Kryzys, Wall Street upadło, a ludzie potracili oszczędności i pracę, północna Kalifornia radziła sobie finansowo zupełnie nieźle. Ani jeden z banków San Francisco nie stracił ciągłości finansowej przez cały okres Kryzysu - żadnemu innemu amerykańskiemu miastu to się nie udało. Kryzys w końcu przyszedł, ale w mniejszym natężeniu niż na wybrzeżu atlantyckim, a wraz z nim pojawiły się tysiące ludzi ze Środkowego Zachodu, gdzie sytuacja ekonomiczna była znacznie gorsza.

San Francisco radziło sobie tak dobrze, że pozwoliło sobie na dwie bardzo duże inwestycje - Golden Gate Bridge oraz podobny San Francisco–Oakland Bay Bridge. W czasie, kiedy rozpoczęte na wschodzie Stanów konstrukcje popadały w ruinę, San Francisco skończyło dwa olbrzymie mosty tworzące główną oś transportu w mieście jeszcze 100 lat później.

Wynalezienie jeansów

Levi Strauss, będąc jeszcze młodym mężczyzną, przeprowadził się z Niemiec do Nowego Jorku, by pomóc swoim starszym braciom w handlu. Dwa lata później, w 1853 roku, pojechał jeszcze dalej na zachód - do San Francisco - by otworzyć swój własny biznes. Tam poznał krawca Jacoba Davisa, z którym przez wiele lat eksperymentowali z różnymi rodzajami materiałów, kolorami i ułożeniem kieszeni, by w końcu wypuścić na rynek coś, co dzisiaj znamy jako klasyczne jeansy - Levi 501.

To właśnie kieszenie, i te małe elementy metalowe przy kieszeniach (obicia?), były najbardziej rewolucyjną częścią nowych spodni. Denim jako materiał był już w użyciu przez amerykańską klasę robotniczą od wielu lat, ale prawdziwe dżinsy zostały stworzone w 1873. Pierwszymi odbiorcami byli pracujący fizycznie mieszkańcy San Francisco.

LVC-history_top_121513
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z archiwum Golden Gate Bridge, Highway and Transportation District.
Co to jest Broadway i czym różni się od zwykłego teatru?

Co to jest Broadway i czym różni się od zwykłego teatru?

Historia wizowa mojego męża i moja

Historia wizowa mojego męża i moja