BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Misja na plakatach: "Let's kick the shit out of option B"

Pierwszy z obiecanych plakatów, i jednocześnie jeden z moich absolutnie ulubionych. Graficznie - meh - ale uważam, że jest super ważny dla całego Facebooka.

 

Temat Sheryl Sandberg, a przede wszystkim jej znaczenia dla Facebooka i feminizmu w biznesie to temat na bardzo długi wpis, który to wpis może kiedyś się tu pojawi. Teraz od siebie tylko dodam, że byłam po przeczytaniu "Lean In", a przed przyjściem do firmy, bardzo sceptyczna. (Tak? Taka rozmowa z szefem? Najwyraźniej nigdy nie pracowała dla polskiego korpo!)

Ale Sheryl jest osobą niezwykle inspirującą i charyzmatyczną, i po tych kilkunastu razach, kiedy miałam okazję jej słuchać na żywo, zmieniłam zdanie. Do błędów, które popełnia (np. w "Lean In" nie zaadresowała problemów kobiet spoza klasy średniej), przyznaje się i próbuje je naprawić, mówiąc o nich głośno. W firmie, która tak silnie promuje kulturę inżynierską/hackerską (fani Silicon Valley, anywhere?), Sheryl jest pewnym fenomenem - nie umie programować, nie zna się na nowych technologiach, ma background raczej związany ze sprzedażą, a jednak cała firma, w tym często sceptyczni inżynierowie, bardzo ją szanuje.

Jednym z błędów, do których się przyznaje, a przed którym próbuje przestrzec kobiety, był zły wybór partnera. Sheryl wyszła za mąż bardzo wcześnie, z miłości. Jak sama mówi - mało było w tym jednak rozsądku i to pierwsze małżeństwo powinno było się rozpaść o wiele wcześniej. Jej późniejszy mąż - Dave Goldberg, postać bardzo znana w świecie technologii - był jej wielką miłością, ale miłością podpartą racjonalnym myśleniem.

Często z moim mężem żartujemy z jej słów "(...) najważniejszą decyzją, jaką kobieta dokonuje w swojej karierze, to to, czy będzie miała partnera, i kim ten partner będzie" - mąż twierdzi, że powinnam sobie go wpisać do oceny półrocznej :) Dokładne słowa Sheryl w "Lean In" brzmią następująco:

I truly believe that the single most important career decision that a woman makes is whether she will have a life partner and who that partner is. I don’t know of a single woman in a leadership position whose life partner is not fully—and I mean fully—supportive of her career. No exceptions. And contrary to the popular notion that only unmarried women can make it to the top, the majority of the most successful female business leaders have partners.

I tutaj powoli zbliżamy się do plakatu. Jak zapewne słyszeliście, mąż Sheryl zmarł w tym roku, co odbiło się w mediach sporym echem. Dave był nie tylko mężem Sheryl - był także bardzo znanym w Stanach biznesmenem, twórcą startupów, znawcą technologii i inwestorem, a w ostatnich latach CEO Survey Monkey. Cała Dolina Krzemowa, a przede wszystkim Survey Monkey i Facebook zamarły, kiedy pojawiła się informacja, że Dave nie żyje. Słowa wsparcia dla Sheryl popłynęły z całego świata.

Ta zniknęła z mediów i firmy. Wróciła miesiąc później, publikując bardzo osobisty i ważny post na Facebooku, który polecam każdemu. Post, czy też esej w formie postu, jest o stracie, żałobie, wsparciu, wdzięczności i odwadze. Kończy się on tymi słowami:

I was talking to one of these friends about a father-child activity that Dave is not here to do. We came up with a plan to fill in for Dave. I cried to him, “But I want Dave. I want option A.” He put his arm around me and said, “Option A is not available. So let’s just kick the shit out of option B.”

Dave, to honor your memory and raise your children as they deserve to be raised, I promise to do all I can to kick the shit out of option B. And even though sheloshim has ended, I still mourn for option A. I will always mourn for option A. As Bono sang, “There is no end to grief . . . and there is no end to love.” I love you, Dave.

Toms - buty, które uspokajają amerykańskie sumienia

Spacer po Rancho San Antonio County Park