BadassWomenPhotosKarolinaRaginel2019-1+%281%29.jpg

Hi.

Blog po polsku o życiu w Dolinie Krzemowej | Unsolicited baby advice from a mother of one

Deep dish pizza, czyli jak z pizzy zrobić ciasto

Oh, Ameryko… Żaden inny kraj tak jak ty nie tworzy z okropnego, pysznego jedzenia, jedzenia jeszcze bardziej okropnego i pysznego. Hamburgery nagle mają trzy warstwy mięsa, czekoladowe ciastka stają się potrójnie czekoladowe, drożdżówka cynamonowa przed podaniem musi być utopiona w lukrze, a płatki kukurydziane - same w sobie słodkie - posypywane są cukrem pudrem. Podobne szczyty osiągasz ze starą dobrą pizzą.

 

Przedstawiam Wam deep dish pizza - pizzę-ciasto, czy pizzę-lasagnę. Jedną z tych rzeczy, na którą patrzysz się po raz pierwszy i myślisz to nie dla mnie, a po zjedzeniu nie możesz o niej zapomnieć i wracasz do tej samej restauracji następnego dnia.

Deep dish pizza - jak sama nazwa wskazuje - robi się przy pomocy głębokiego naczynia. W przeciwieństwie do zwykłej pizzy, tutaj ciasto jest nasączone olejem, by można je było łatwo oddzielić od naczynia, oraz by skończone było bardziej chrupiące niż ciasto standardowej pizzy. Głęboka, czy wysoka pizza wymaga dużej ilości składników by wypełnić tę pustą przestrzeń, przez co potrzebuje dłużej postać w piecu. Żeby te grube warstwy sera, pieczarek, pepperoni czy szynki nie przypaliły się, sos daje się na sam wierzch, a nie pod serem, jak to zwykle ma miejsce.

Jak można się domyślić - taka pizza jest o wiele bardziej kaloryczna i sycąca niż zwykła pizza. Ma jednak jedną bardzo ważną dla mnie zaletę - na grubych warstwach sera czy sosu o wiele trudniej jest klienta oszukać. Jest ich więcej, czyli smak jest bardziej wyraźny, a nieświeżość łatwa do wyłapania. Miejsca serwujące deep dish pizzę charakteryzują się zwykle doskonałym sosem pomidorowym - jest go dużo i jest on na wierzchu, czyli jest pierwszym składnikiem, który smakujesz - musi być więc świetny.

I jak, zjadłybyście coś takiego? :)


Zdjęcie pożyczone z facebookowego profilu Patxi's Pizza.

Spacer po Rancho San Antonio County Park

Wizy dla Polaków, zaufanie dla reszty Europy